Залежність XXI сторіччя – як вберегти дітей

Комп’ютер, ноутбук чи планшет нині для батьків стали доброю «чарівною паличкою», яка допомагає їм сконцентруватись на своїх справах. Діти зайняті переглядом мультиків чи відео. Однак інколи відірвати їх від сучасної забавки без скандалу і сліз просто неможливо. І це вже ознаки залежності.

Як же без істерик робити паузи в спілкуванні з гаджетами? Перш за все, варто зрозуміти: припинити дивитись захоплююче відео дитині так само важко, як відірватись від футбольного матчу фанату гри. Бо ж в такі моменти ми ніби знаходимось на іншій планеті — цікавій та комфортній. А тут пропонують одразу повернутись на Землю. В моменти зацікавлення, концентрації уваги мозок виробляє особливий гормон — дофамін. Він, до речі, полегшує біль та стреси. І коли цікава картинка вмить зникає, різко падає концентрація дофаміну. Цей процес можна навіть порівняти з відчуттям болю.  Ось чому син чи донька реагує істерично.

Отже, різко забирати чи вимикати планшет не варто. Краще спочатку приєднатись до перегляду. Так радять нейропсихологи. І лише після приєднання, кількох хвилин спільного перегляду варто поступово «спускатись на Землю». Така поступовість може початися із питання про героїв на екрані, їх імена, дії. Малечі приємно, коли тато з мамою цікавляться їхнім дозвіллям.

Часом на перші питання діти просто не відповідають, настільки занурені в дійство на екрані. Та місток в реальність слід продовжувати будувати. Можна взяти малечу за руку, погладити по голові, обійняти і ще раз поцікавитись змістом того, що відбувається. Коли почне відповідати, значить, місток прокладено і можна говорити про обід чи час вечірнього купання.

А ще фахівці радять враховувати рекомендовану тривалість спілкування з гаджетами в конкретному віці. Якщо ви вмикаєте малечі 10-хвилинний мультик, то його закінчення і буде надійним містком повернення на свою планету.