Маленька чомучка – цікавий етап виховання

Щодня діти задають масу питань. Іноді батьки не можуть дати відповіді на них доступно або не хочуть це робити. Відповідь типу: «Підростеш — дізнаєшся сам» звучати не повинна, бо і на інші питання дитина буде шукати відповіді не там, де потрібно. Батьки ж в такій ситуації ризикують втратити авторитет та зв’язок з малечею.  Творчій та свідомий підхід виховання маленької “чомучки” дуже важливий.

Відповідати завжди

Навіть трирічному малюкові можна доступно пояснити, чому жовтіють листочки. Їм не вистачає сонечка і дощу, це їхня їжа, як у нас, людей. Листочки від такого голодування висихають, стають слабкими, тонкими, відпадають і вмирають. Пояснення дорослих повинні бути простими, не довгими, з опорою на знання, якими дитина вже володіє. Можна використовувати порівняння, приводячи в приклад аналогії.

Якщо мама в даний момент не може відповісти на питання дитини, тому що не знає як, це потрібно зробити пізніше. Дізнатись відповідь, подумати, як зрозуміло їй донести і повернутись до розмови.

Коли ж правдиве пояснення незрозумілої ситуації недоречне, варто надати таке пояснення, щоб питання було зняте. Наприклад, у парку трапилось зустріти лежачого п‘яницю. «А дядько що захворів, як наш дідусь? Чому він не в лікарні?» — не розуміє малеча. Варто відповісти, що іноді людям стає погано просто на вулиці, як і цьому чоловікові. Скоро за ним приїде «швидка» і швидко відвезе до лікарні. Там його вилікують. Відповідати чесно 4-річній дитині немає сенсу, тому що вона не знає, що таке пияцтво, по-перше. По-друге, її треба поберегти від негативу, зрозуміти який поки важко.

Терпіння в квадраті

Часто відповіді на одне питання викликають наступні. Це нормально: діти допитливі, бо пізнають світ. Не варто нервувати, смикати дошкільника в подібних ситуаціях. А якщо таких питань 4-5, то краще просто перемкнути увагу на цікаві об’єкти чи іграшки. Можна розповісти про них щось нове або пограти. Це ж просто! 🙂