Мама як Вікіпедія

Вплив спілкування на розвиток дитини

Чим більше мама спілкується з дітьми, тим легше їм пізнавати світ. Психологи давно довели, що починати такі діалоги треба з утроби. І тоді розвиваючий бумеранг спрацює раніше. Тобто у малечі з‘явиться цікавість до світу, словниковий запас швидше перейде з пасивного в активний. Буде розвиватися впевненість у собі та ерудиція.

В наш час є безліч цікавих посібників, розвиваючих іграшок та ігор. Однак живе спілкування вони не замінять. У ранньому дошкільному віці (та і згодом теж) найкращим комунікатором для малечі є мама. Вона, без перебільшення, — жива вікіпедія. Адже мама найближча, вона завжди поруч і саме до неї звертаються чада-чомучки із своїми питаннями. Материнський голос  створює дошкільникам відчуття надійного захисту, комфортності. Саме мама закладає перші навички до спілкування, як двостороннього процесу. Це діалог, який у грудному віці проявляється комплексом пожвавлення. А в старшому дошкільному — часом чомучок.

Уважність та повага

«Першу скрипку» в таких діалогах грає мама. В ранковий час, налаштовуючи своє чадо на позитив, вона радісно «помічає» як виріс син чи донька. Нагадує, що саме у сні діти міцнішають, стають дорослішими, а хороші помічники у цьому — вітаміни, з’їдені вчора мандаринки, яблука, виноград. Одягаючись у дитячий садок, варто поговорити з дитиною про плани на вечір, домовитись про приготування вечері разом. Доречно пригадати, як нещодавно татко нахвалював приготований спільно рулет (омлет чи паштет). Тобто говорити завжди і всюди є про що!

Забираючи малечу ввечері з дитсадка, варто переглядати її роботи, які виставляють у роздягальні вихователі. І при зустрічі розмову починати з похвали: «Як же сподобались мені твої квіти у вазі! Вони як живі, молодець!» А потім розпитати як минув день: що вчили на заняттях, чим харчувались, з ким грались. Йдучи дорогою додому, поспостерігайте за сезонними змінами у  природі, заняттями людей, пригадайте назви дерев.

Невербальне спілкування

І у спільній праці теж можна черпати ерудицію і знання. Наприклад, можна залучити юного помічника до посадки часнику на зиму чи висівання квітів на клумбі. Згодом трудівнику захочеться поглянути на плоди спільної праці. Чи є паростки овочів, чи проросло насіннячко? Отже, є нова тема для розмови: урожайність, умови і догляд. Тож використовуйте усі можливості і вільні хвилини для спілкування, жартів, пояснень. Так мама-вікіпедія стане авторитетом доньці чи сину, справжнім другом і опорою.