Маланка та старий Новий рік

Інколи ми і наші діти дотримуємось традицій, не знаючи про їх походження та зміст. А ви знаєте як пояснити чадам, чому в новорічні дні наступає старий Новий рік?

Він старий, тому що в далекому 1918 році мала місце реформа календаря, так звана зміна літочислення. З днем 13 січня, Щедрого вечора, пов’язані традиції багатої вечері. Якщо 6 січня вона пісна і голодна, то цього дня навпаки. На столі має бути багато м‘ясних, ситних страв. Але цариця столу в цей день — кутя. Головна героїня — Маланка, яка свариться з Василем і традиційно видоює кізку.

Отже, до підготовки столу і багатої вечері можна залучити дітей, аби спільне приготування об’єднувало родину. Розкажіть їм, що примирення ворогуючих чи прощення образ —  теж традиція цього дня. Можна спробувати розіграти сценку з головними героями вечора, врахувавши, що на роль бабусі Маланки слід підібрати чоловіка з гумором. В артистичній компанії традиційно присутній кіт, котрий просить сала, мекаюча та вмираюча кізка, цигани. З невеличким спектаклем можна ввечері 13-го завітати до сусідів, рідних, віншуючи їх в добрих старих традиціях зі святом.

А вже 14-го хлопчикам відведена роль посівальників. Вони мають вранці в дім увійти першими і таким чином закликати в нього щедроти і благословення. Наголосіть юним посівальникам на тому, що вони йдуть по домівках не гроші заробляти, а зі святом вітати. Тож поводитись при цьому треба чемно, добре знати текст посівалки, виконувати її артистично. Важливо в домівки заходити вранці, доки хазяї не пішли на роботу. Можна закликати гаразди у дім гречкою чи пшеницею, рисом чи житом. Головне — робити це з добром, посмішкою на обличчі, щиро і від душі бажаючи жителям оселі усіляких благ. Поясніть дітям, що добро як бумеранг, завжди повертається до того, хто його творить!